نشریه الکترونیکی قرآن پژوهی
نشریه  الکترونیکی شیعه پژوهی
نشریه الکترونیکی اخلاق پژوهی
بانک مقالات
پایان نامه های برگزیده
خاطرات سبز
همایش بین المللی حضرت معصومه سلام الله علیها
مقالات منتشر شده اساتید و دانش پژوهان تکمیلی بین الملل
«السلام علی الحسین و علی علیّ بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و علی انصار الحسین ــ علیه السلام ـ »
 

 

نشریه الکترونیکی اخلاق پژوهی


ضرورت و اهمیّت

آموزه­های اخلاقی و دستورات فضیلت­مدارانه، در کنار عقاید و احکام، یکی از سه حوزه‌ی تعالیم وحیانی بوده و بخش عمده­ای از رهاورد انبیاء الهی و به ویژه پیامبر عظیم الشأن اسلام را به خود اختصاص داده است.  مسئله اخلاق و تربیت صحیح انسانی درنظر شارع مقدس از چنان اهمیّتی برخوردار است که نبی خاتم صلی­الله­وعلیه­وآله­وسلّم هدف از رسالت خویش را بسط فضائل و تتمیم  مکارم اخلاق معرّفی کرده است: «بعثت لأتمّم مکارم الأخلاق».

در دهه­های اخیر شاهد فعالیّت­های فراوانی در جهت تبلیغ نظام­های اخلاق شرقی همچون اخلاق بودائی، اخلاق کنفوسیوس و یا عرفان­های خودساخته در کشورهای پیشرفته غربی و حتی در کشورهای اسلامی همچون ایران بوده­ایم. از جمله مهمترین پیامدهای این تلاش­ها این بود که اساساً به اخلاق دینی به دیده‌ی تردید بنگریسته شد و ادّعا شد که سرمایه‌ی اخلاق دینی و مشخّصاً اخلاق اسلامی وامدار مکاتب شرقی و برگرفته از آن بوده و اسلام از جانب خود هیچ رهاورد مستقلی برای بشریّت نداشته است.

مواجهه با چنین دعاوی دور از واقعیّتی از یک سو و اهمیّت پرداختن به فضائل اخلاقی و الهی، که در جهان امروز به شدّت درحال کمرنگ شدن است از سوی دیگر، ضرورت پرداختن به اخلاقی دینی و آشنائی با منابع، روش­ها و اصول آنرا مضاعف می­سازد.

بخش تحصیلات تکمیلی بین الملل جامعة الزهراء قم نیز با توجّه به این مهمّ، اقدام به تأسیس این رشته‌ی آموزشی نمود و مفتخر است که پس از برگزاری چندین دوره، نیروهای کارآزموده­ای را جهت تحقیق و تألیف در زمینه‌ی اخلاق و تربیت اسلامی، تعلیم و آموزش داده است.

امید که نشریه‌ی الکترونیکی اخلاق­پژوهی که منعکس کننده بخشی از تلاش­های دانش­پژوهان این رشته است، بتواند به نوبه‌ی خود، گام مؤثری را در جهت معرفی اصول اخلاق اسلامی و مبانی مکتب اخلاقی اهل بیت، بردارد و زمینه‌ی  انجام  کارهای پژوهشی  عمیق­تری را برای جویندگان و شیفتگان معارف ناب اهل بیت مهیّا سازد.