نشریه الکترونیکی قرآن پژوهی
نشریه  الکترونیکی شیعه پژوهی
نشریه الکترونیکی اخلاق پژوهی
بانک مقالات
پایان نامه های برگزیده
خاطرات سبز
همایش بین المللی حضرت معصومه سلام الله علیها
مقالات منتشر شده اساتید و دانش پژوهان تکمیلی بین الملل
«السلام علی الحسین و علی علیّ بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و علی انصار الحسین ــ علیه السلام ـ »
 

 

نشریه الکترونیکی قرآن پژوهی


ضروت و اهمیّت

قرآن کریم به عنوان معجزه‌ی جاوید پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله و سلم و آخرین پیام هدایت الهی برای بشر، در بردارنده‌ی احکام، آموزه­ها و داستان­هایی است که همگی در راستای هدایت بشر به سوی رستگاری و تامین سعادت دنیا و آخرت وی، از ناحیه‌ی خداوند فرستاده شده است. این کتاب آسمانی برخلاف نوشته­ها و مکتوبات بشری، دارای لایه­های معنایی متعدّدی بوده و این قابلیّت را دارد تا در هر عصر و زمان مورد تامّل مجدّدی قرار گیرد و معانی جدیدی از آن استفاده شود. این حقیقت که شهید مطهری از آن به «فیاضیّت آیات الهی» یاد کرده است، بعد تازه­ای از نقش و کارکرد دانش تفسیر و علوم قرآنی را آشکار می­سازد و بر اهمیّت آن در  فهم این کتاب آسمانی می­افزاید.
امروزه میراث گرانبهایی از روایات مأثور از ناحیه‌ی معصومین(ع) در زمینه‌ی تفاسیر آیات الهی در اختیار ماست و این امکان برای قرآن پژوهان وجود دارد تا با استفاده از این گنجینه‌ی ارزشمند و نیز مراجعه به دستاوردهای قرآن پژوهان و مفسّران بزرگ جهان اسلام، با تبعیّت از متد و روش صحیح تفسیری، قدم­های بلندی به سوی فهم هر بیشتر و کشف رموز و دقایق این تنها کتاب ناب و دستنخورده‌ی آسمانی بردارند.
در راستای این هدف الهی، بخش تحصیلات تکمیلی بین الملل جامعة الزهراء، با راه­اندازی رشته‌ی تفسیر، سعی بر آن داشت تا بخشی از استعدادهای بالقوّه خواهران فارغ التحصیل از دوره­های عمومی این مرکز را به این سمت هدایت کرده و با آموزش و ارائه‌ی برنامه­های پژوهشی و تحقیقی، نیروهای نخبه­ای را در این زمینه تحویل جامعه‌ی اسلامی نماید.
مجله‌ی الکترونیکی قرآن پژوهی، منعکس کننده‌ی گوشه­ای از تلاش­های پژوهشی دانش­پژوهان این بخش آموزشی بوده و امید دارد تا با ارائه‌ی تحقیقات خواهران طلبه در حوزه‌ی تفسیر و علوم قرآنی، علاوه بر ارتقاء انگیزه‌ی پژوهشی، نتیجه‌ی تلاش پرثمر ایشان را در معرض استفاده عموم قرار دهد.